FILM SERIES

 

12.10. 5.45 pm - 7.47 pm

16.10. 5.45 pm - 7.49 pm

20.10. 5.45 pm - 6.25 pm

25.10. 5.45 pm - 7.50 pm

Werkstattkino

MINEFIELD

Lola Arias (Buenos Aires)

 

27.10. 7.00 pm - 8.40 pm

28.10. 7.00 pm - 8.40 pm

Gasteig Carl-Orff-Saal

VERSION 2020 - THE COMPLETE FUTURES OF MALAYSIA CHAPTER 3

Mark Teh (Kuala Lumpur)

 

28.10. 7.00 pm - 8.00 pm

29.10. 7.00 pm - 8.00 pm

30.10. 5.30 pm - 6.30 pm

31.10. 7.00 pm - 8.00 pm

Gasteig Black Box

DIE 120 TAGE VON SODOM

Milo Rau | Schauspielhaus Zürich | Theater HORA (Zurich)

 

29.10. 8.00 pm - 10.00 pm

30.10. 8.00 pm - 10.00 pm

Münchner Kammerspiele Kammer2

THE RUSTING DIAMOND | ARRESTED MOTION

Meghna Singh (Cape Town)

 

31.10. 2.00 pm - 6.00 pm

01.11. 2.00 pm - 6.00 pm

Einstein - Kultur

#NEGROPHOBIA

Jaamil Olawale Kosoko (New York)

 

01.11. 9.00 pm - 10.10 pm

02.11. 7.00 pm - 8.10 pm

Schwere Reiter

DE-APART-HATE

Mamela Nyamza (Cape Town)

 

03.11. 9.00 pm - 10.00 pm

04.11. 9.00 pm - 10.00 pm

Muffathalle

TSOHLE - A REVOLTING MASS

Neo Muyanga (Cape Town)

 

05.11. 8.00 pm - 9.00 pm

06.11. 8.30 pm - 9.30 pm

Hoch X

STEP MEMORIES - THE RETURN OF THE OPPRESSED

Hansol Yoon (Seoul)

 

07.11. 8.00 pm - 10.00 pm

08.11. 8.00 pm - 10.00 pm

09.11. 8.00 pm - 10.00 pm

10.11. 6.00 pm - 8.00 pm

Einstein - Kultur

THE WAY YOU LOOK (AT ME) TONIGHT

Claire Cunningham | Jess Curtis (Glasgow | San Francisco)

 

09.11. 6.30 pm - 8.10 pm

10.11. 7.00 pm - 8.40 pm

Schwere Reiter

MULTIVERSE

Louis Vanhaverbeke (Ghent)

 

10.11. 9.00 pm - 10.00 pm

11.11. 9.00 pm - 10.00 pm

Muffatwerk

NERVE COLLECTION

Caroline Creutzburg (Frankfurt)

 

11.11. 6.00 pm - 6.40 pm

Schwere Reiter

FESTIVAL CENTER

 

27.10. 11.30 am - 1.00 am

28.10. 11.30 am - 1.00 am

29.10. 11.30 am - 1.00 am

30.10. 11.30 am - 1.00 am

31.10. 11.30 am - 1.00 am

01.11. 11.30 am - 1.00 am

02.11. 11.30 am - 1.00 am

03.11. 11.30 am - 1.00 am

04.11. 11.30 am - 1.00 am

05.11. 11.30 am - 1.00 am

06.11. 11.30 am - 1.00 am

07.11. 11.30 am - 1.00 am

08.11. 11.30 am - 1.00 am

09.11. 11.30 am - 1.00 am

10.11. 11.30 am - 1.00 am

11.11. 11.30 am - 1.00 am

Gasteig, Celibidache-Forum

AN ATYPICAL BRAIN DAMAGE

Tianzhuo Chen (Beijing)

 

27.10. 9.00 pm - 10.30 pm

28.10. 9.00 pm - 10.30 pm

Muffathalle

WHISPERING BODIES

Suli Kurban (Munich) | Alejandro Ahmed (Florianapólis) | José Fernando de Azevedo (Sao Paulo)

 

29.10. 10.00 am - 6.00 pm

31.10. 10.00 am - 6.00 pm

01.11. 10.00 am - 6.00 pm

02.11. 10.00 am - 6.00 pm

03.11. 10.00 am - 6.00 pm

04.11. 10.00 am - 6.00 pm

05.11. 10.00 am - 6.00 pm

07.11. 10.00 am - 6.00 pm

08.11. 10.00 am - 6.00 pm

09.11. 10.00 am - 6.00 pm

10.11. 10.00 am - 6.00 pm

11.11. 10.00 am - 6.00 pm

Münchner Stadtmuseum

THE LAST KING OF KAKFONTEIN

Boyzie Cekwana (Durban)

 

30.10. 7.00 pm - 8.00 pm

31.10. 5.00 pm - 6.00 pm

Gasteig Carl-Orff-Saal

GADAT

Hasan und Husain Essop (Cape Town)

 

31.10. 7.00 pm - 8.00 pm

Rathausgalerie Kunsthalle

VERSUCH ÜBER DAS TURNEN - EIN TANZFONDS ERBE-PROJEKT

HAUPTAKTION (Munich)

 

02.11. 8.00 pm - 9.30 pm

03.11. 8.00 pm - 9.30 pm

Städtische Turnhalle

SOLAR: A MELTDOWN

Ho Rui An (Singapore)

 

03.11. 9.00 pm - 9.50 pm

04.11. 9.00 pm - 9.50 pm

Gasteig Carl-Orff-Saal

THINK MUCH. CRY MUCH.

Rima Najdi (Berlin | Beirut)

 

06.11. 6.30 pm - 7.40 pm

08.11. 6.30 pm - 7.40 pm

09.11. 6.30 pm - 7.40 pm

10.11. 6.30 pm - 7.40 pm

11.11. 4.00 pm - 5.10 pm

Hauptbahnhof München

LET'S TALK ABOUT SEX: THE BEGINNING OF WAR

Chuma Sopotela | Ahmed Tobasi (Cape Town | Jenin)

 

08.11. 7.00 pm - 8.00 pm

09.11. 9.00 pm - 10.00 pm

Hoch X

HYMNE AN DIE LIEBE

Marta Górnicka (Warsaw)

 

09.11. 2 performances

Muffathalle

BECAUSE I ALWAYS FEEL LIKE RUNNING

Ogutu Muraya (Amsterdam | Nairobi)

 

10.11. 10.00 pm - 11.00 pm

11.11. 10.30 pm - 11.30 pm

Muffathalle

MINING STORIES

Silke Huysmans | Hannes Dereere (Brussels)

 

11.11. 7.30 pm - 8.30 pm

Muffathalle

THE CHARTER

Sethembile Msezane (Cape Town)

 

27.10. 6.00 pm - 8.00 pm

Gasteig Foyer Kleiner Konzertsaal

INFLUENCES OF A CLOSET CHANT

Albert Khoza (Johannesburg)

 

28.10. 4.30 pm - 5.30 pm

Einstein - Kultur

ZIG ZIG

Laila Soliman (Cairo)

 

29.10. 5.00 pm - 6.15 pm

30.10. 8.00 pm - 9.15 pm

Hoch X

PORTRAIT OF MYSELF AS MY FATHER

Nora Chipaumire (New York | Mutare)

 

30.10. 9.00 pm - 10.10 pm

31.10. 9.00 pm - 10.10 pm

Muffathalle

RUKAAWAT KE LIYE KHED HAI (SORRY FOR THE INTERRUPTION)

Mallika Taneja (Delhi)

 

01.11. 7.00 pm - 8.00 pm

02.11. 9.00 pm - 10.00 pm

Hoch X

CROSSING OCEANS

 

03.11. 3.00 pm - 10.00 pm

04.11. 10.00 am - 10.00 pm

05.11. 10.00 am - 10.00 pm

Muffatwerk | Gasteig

ELEGY

Gabrielle Goliath (Johannesburg)

 

04.11. 7.00 pm - 8.00 pm

05.11. 7.00 pm - 8.00 pm

St. Johannes Kirche

THOSE GHELS

Buhlebezwe Siwani | Chuma Sopotela (Cape Town)

 

07.11. 5.00 pm - 5.30 pm

10.11. 5.00 pm - 5.30 pm

Olympia-Einkaufszentrum, Untergeschoss

MDLSX

Motus (Rimini)

 

08.11. 8.30 pm - 9.50 pm

09.11. 9.00 pm - 10.20 pm

Gasteig Carl-Orff-Saal

PRINCESS

Eisa Jocson (Manila)

 

10.11. 7.30 pm - 8.30 pm

11.11. 7.30 pm - 8.30 pm

Münchner Kammerspiele Kammer2

ROCK TO THE CORE

Mamela Nyamza (Cape Town)

 

11.11. 2.00 pm - 3.00 pm

MUCCA